Zumba kui optimaalne vastupidavustreening, eesmärgid ja mõju organismile

Zumba kui optimaalne vastupidavustreening, eesmärgid ja mõju organismile

Olla heas kehalises vormis tähendab sageli erinevaid eesmärke. Ühtedele on hea vorm tugeva tervise ja hea enesetunde avalduseks, teiste märkuste mõne tervisehäire jagusaamise kohta, saavutusvõime järjepidev tõus jne. Heas kehalise vormis inimene suudab paremini teostada oma eesmärki ja arendada täisväärtuslikku elu. Hea kehalise vormi näitajateks on: hingamis- ja hingelundkonna töövõime, lihaste töövõime, painduvus ja üksikute liigeste liikuvus ning optimaalne kehaehitus.

Milline on sinu jaoks õige treeningkoormus?

Igasuguse kehalise koormuse mõju organismile on individuaalne. See sõltub paljudest faktoritest, eelkõige aga treeningu intensiivsusest, treenitusest, inimese east ja soost. Tervisetreeningul on optimaalne treeningu intensiivsus 60–80% maksimaalsest töövõimest. S­el juhul toimub kehaline töö valdavalt aeroobse energiasüsteemi abil. Kui koormus on suurem, saadakse energiat valdavalt anaeroobsete protsesside arvel, mis toob kaasa väsimust tekitava laktaadi tootmise. Olenevalt koormuse intensiivsusest ja taastumisest organismi happesuse tase tõuseb ja taastumine aeglustub. Regulaarne liikumine ja sport mõjutavad kogu meie organismi, kuid positiivne mõju avaldub vaid juhul, kui harjutame optimaalse koormusega. S­eega, mitte palju ja tugevasti, vaid organismi tugevdava koormusega. Tervisele, töövõimele ja meeleolule on parim vastupidavustreening. Vastupidavus tähendab tervislikust küljest võimet sooritada võimalikult pikka aega dünaamilist lihastööd suure hulga lihastega.

Treeningu intensiivsust saab kontrollida subjektiivsete tunnuste järgi- hingamise järgi, südame löögisageduse alusel, vere laktaadisisalduse järgi. Kõige täpsem optimaalse treeningukoormuse määramine viis on kahtlemata vere laktaadisisalduse järgi. Pulsikellade kasutamine aitab meil harjutada õige koormusega ja kontrollida koormuse intensiivsust. Vastupidavuse arendamisel kasutatakse optimaalse treeningpulsi määramiseks järgmist lihtsat valemit (Hollmann 1983)­: treeningpulss = 180 – vanus

Informatsiooni koormuse intensiivsuse koh­ta annab ka õige hingamise jälgimine:

  • s­ügav ja rahulik hingamine koormuse ajal – koormus on optimaalne ehk aeroobses koormustsoonis
  • hingeldamine näitab, kas koormus on juba anaeroobses tsoonis
  • s­issehingamine läbi nina (väljahingamine suu kaudu) näitab, et koormuse intensiivsus on optimaalne.

Treeningtsoonid – põhinevad niinimetatud pulsipiiridel, mille vahel peaks südamelöögisagedus treeningu ajal olema.

1. Kerge koormus e tervisetsoon (50-60% maksimumpulsist) 

Sobiv treeningute alustamisel  koormusega harjutamiseks ning kaalulangetajatele. 

2. Kerge-keskmine koormus e kaalu langetamise tsoon (60-70% maksimumpulsist) 

Oluline neile, kes soovivad langetada oma kehakaalu, kuna energiaks kasutatakse valdavalt rasvu ja vähem süsivesikuid.

3. Keskmine koormus e kehalise vormi tõstmise tsoon (70-80% maksimumpulsist) 

Arendab peale südame ka hingamiselundeid, kopsude tööd ja üldist vastupidavust. 

4. Raske koormus e anaeroobne treeningtsoon (80-85% maksimumpulsist) 

Treening muutub anaeroobseks. Soovitatakse väga treenitud sportlastele. 

Zumba mõju organismile

Zumbaga alustades piisav kahest treeningust nädalas, kuid optimaalne on vähemalt kolm korda nädalas. Treenituse suurenedes võib suurendada ka treeningukordade arvu, kuid mitte ainult tervisespordiga alustamist ja leevendatud, et mitte organismi üle koormata. Zumba tehotab verenlundkonna tööd, mille terve organismin tervehtymisvõime, mis on käskenyt südame ja veresoondkonna ning kopsude tööjõudlust.

  • südamelihas tugevneb ja selle vereringe paraneb
  • südame löögi- ja minutimaht suurenevad
  • väikeste veresoonte (kapillaaride) hulk
  • i intensiivsestub lihaste varustamine hapniku ja toitainetega
  • alaneb südame löögisagedus ning puhkepulss
  • hemoglobiini tase veres tõuseb- paraneb transpordimine jne

Optimaalne kehaline treening kutsub esile luude, liigeste ja lihaste tugevnemise ning verevarustuse paranemise. Harjutused ja liigutused hoiavad liigeseid pidevad liikumised ning vähendavad nende jäigastumise riski. Lihaste hea toonus hoiab ära rühivigade tekke, mis mõjub soodsalt hingamissüsteemile ja selle kaudu vere hapnikuga varustatusele. Zumba treening pakub ka tugevaid tundeelamusi. Saadav heaolutunne on nii kehaline kui ka emotsionaalne. Meeleolu paranemisele tähelepanu ka tähelepanu koondumine muremõtetelt harjutuste ja liikumiste sooritamisel. 

Treeningu täiustub hormonaalregulatsioon-aktiveerub valkude süntees, mille täielik rakustruktuuride võimsus ja ka kehaline võimekus. Optimaalne kehaline treening tugevdab immuunsüsteemi, väheneb haigestumine nakkushaigustesse ning vähirisk. Samas võib liialt intensiivne treening mõjuda kurnavalt ja ohustada tervist. Põhjalik ja tervet organismi puudutav mõju saavutatakse siis, kui harjutatakse pidevalt, optimaalse koormusega ning oskuslikult valitud harjutustega. 

  • tõuseb töövõime, tähelepanu
  • tõuseb enesehinnang ja usk oma võimetesse
  • paraneb sekusaalne võimekus
  • püsib positiivne ellusuhtumine
  • stressitase langeb
  • vähenevad unehäired
  • väheneb ja ängistus
  • langeb agressiivsus

Zumba treeninguga on võimalik parandada oma kehalist vormi, st tõsta lihastoonust, reguleerida kehakaalu (kaalus allavõtmine) maandada stressi, lõdvestuda, suurendada vastupanuvõimet ja parandada energiatarbimist.

Treeni teadlikult, regulaarselt ja süstemaatiliselt. Ole järjepidev ning leia endale vastupidavustreening, mis sobib just sulle!

Avastage JUNGLEHOUSE TREENINGUD-st rohkem

Tellige kohe, et jätkata lugemist ja pääseda juurde kogu arhiivile.

Jätka lugemist