Me kõik teame, et liikumine on oluline. See hoiab meid füüsiliselt vormis, parandab meie meeleolu ja aitab meil igapäevaelu väljakutsetega toime tulla. Kuid on üks oluline tegur, mida sageli alahindame – puhkus. Kui me suundume treeningutele pidevalt, ilma puhkeaega andmata, võib näha väsimuseni, ületreeninguni ja isegi vigastusteni. Kuidas siis tasakaal nende kahe vahel – treening ja puhkus ?
Miks on puhkus oluline?
Puhkus on kehaline ja vaimne taastumine, mis on treeningu lahutamatu osa. Kui me treenime, tekitame lihastes mikrovigastusi. See on osa kohanemisprotsessist, kuid lihaste kasvu ja tugevuse suurendamiseks peab keha vaja vigastusi taastama ja lihaseid parandama. Ilma piisava puhkuseta võib taastumine olla aeglane või ebapiisav, mis kestab vastupidava lihaste kasvu asemel väsimuseni.
Lisaks füüsilisele taastumisele aitab puhkust vaimselttuda. Kõik me vajame aega, et oma elu igapäevaaskeldustest eemal olla, et taastada oma vaimne energia ja motivatsioon. Kui me ei anna endale piisavalt aega puhkamiseks, siis kipub stress ja väsimus üle võtma, mis võib põhjustada meie motivatsiooni trenni minna.
Treening ja puhkus: Kuidas neid lüüa?
1. Kuula oma keha
Kõige rohkem on õppida oma keha kuulama. Kui tunned, et oled väsinud, ärritunud või su treeningud ei too enam samu tulemusi, on aeg puhkamiseks. Liigne treenimine võib viia ülekoormuse, mis ei soodusta mitte lihaste kasvu, vaid võib ka vigastusi. Puhkuse ajal võid teha kergeid venitusharjutusi või rahulikke jalutuskäike, et keha liikuvust leida.
2. Puhkepäevad on osa treeningkavast
Puhkepäevad ei ole nädalavahetuse luksus, vaid treeningplaani oluline osa. täna soovitatakse vähemalt 1-2 puhkepäeva nädalas, treeningu intensiivsusest.
3. Uni on parim taastumine
Üks olulisemaid puhkuse vorme on uni. Ilma korraliku uneta ei saa keha täielikult taastuda. Uuringud on uni, et optimaalne – 7-9 tundi ööpäevas – on kõigile, kes treenivad regulaarselt. Kui me ei magama piisavalt, ei saa meie keha toota kasvuhormoone, mis aitaks taastumist ja lihaste kasvu.
4. Toitumine on taastumise alus
Õige toitumine on treeningu ja puhkuse tasakaalu oluline osa. Kui soovid maksimeerida treeningutest saadavat kasu, kontrolli, et su toitumine toetaks taastumist. Kõrge täisvalk, süsivesikud ja tervislikud rasvad paranevad kehal taastuda ja lihaseid üles ehitada. Samuti on oluline vedelikku tarbida, et ilma dehüdratsiooni ja tagada optimaalne sooritusvõime.
5. Võta aega ka vaimseks taastumiseks
Keha taastumise kõrval on vaimne taastumine sama oluline. Meditatsioon, jooga, hingamisharjutused või lihtsalt aega oma mõtete korrastamiseks meelerahu lõpetada ja stressi maandada. Stress võib põhjustada meie hormonaalset tasakaalu, mis võib põhjustada treeniu võit.
Kuidas leida tasakaal?
Puhkuse ja treeningu tasakaalu leidmine võib alguses tunduda keeruline, eriti kui oled harjunud pidevalt trenni tegema. Kuid see tasakaal on võimalik, kui tead, millal teha pausi ja millal anduda uuele treeningule. Kui tunned, et keha on valmis, naudi treeningut – kuid ära unusta kuulata oma keha signaale ja anna talle aega taastumiseks. Mida rohkem teed puhkepäeva osaks oma elust, seda rohkem näed pikaajalisi tulemusi, sest taastunud keha suudab treenides rohkem pingutada.
Puhkus ei ole vastand treeningule, vaid täiendab seda. Keha vajab taastumist, et kasvada ja tugevneda. Kui suudame leida tasakaalu treeningu ja puhkuse vahel, saavutame parimad tulemused – nii füüsiliselt kui vaimselt. tuleb meil kõigis oma tegemistes – treeningutes, töödes ja igapäevaelus – meeles pidada, et tasakaal on oluline, et olla oma parim versioon igal tasandil.